Jak wysyłać podanie o pracę E-mailem?W prasie i w internecie roi się od ogłoszeń oferujących różnorodne formy zarobkowania. Można wśród nich znaleźć zarówno oferty zatrudnienia w szacownych firmach i ważnych instytucjach, jak również wszelakie drobne oferty pracy doraźnej lub dodatkowej. Niezależnie jednak od tego, czy ogłoszenie dotyczy wysokopłatnej posady na stanowisku kierowniczym, czy jakiegoś drobnego zajęcia, bardzo często łączy je jedno. Ogłoszeniodawca umożliwia składanie podania o pracę za pośrednictwem poczty elektronicznej. Często już z treści ogłoszenia wynika, że właśnie taka forma (wstępnego) ubiegania się o pracę jest porządana. Nic to dziwnego. Listy elektroniczne są bardzo wygodne, a ich wysyłanie praktycznie nic nie kosztuje. W ten sposób pracodawca ułatwia pracę i zaoszczędza czas sobie samemu jak również starającym się o pracę kandydatom. Nie oznacza to jednak, że kandydaci mogą z tego powodu liczyć na bardziej łagodny przebieg rekrutacji. Ubiegając się o pracę należy bowiem zawsze pamiętać o tym, że nasze szanse zależą nie tylko od tego jak dobra jest nasza kandydatura i jak dobrze przedstawimy swoje zalety, ale także od tego jak dobrze (albo źle) zrobią to nasi konkurenci. Aby liczyć na sukces nasze podanie musi być na tyle dobre, aby nie dyskwalifikowało nas już na wstępnie.

Wysyłając podanie o pracę E-mailem warto zastosować się do kilku sprawdzonych zasad

1. Fakt, że składamy podanie o pracę w formie elektronicznej nie zwalnia nas od zachowania odpowiedniej formy.
Standardem przy ubieganiu się o pracę jest przedłożenie CV, czyli życiorysu zawodowego oraz listu motywacyjnego.

CV powinno być napisane poprawnie i przejrzyście według prawidłowego szablonu. Zasadniczo do każdego pracodawcy wysyłamy takie samo CV, chociaż czasem, gdy interesuje nas praca w różnych branżach, warto mieć przygotowane 2-3 wersje eksponujące nasze walory z nieco innej strony.

(CV najlepiej napisać w edytorze tekstu - np. Word - w układzie tabelarycznym i wkleić kolorowe zdjęcie w formacie JPG albo GIF. CV przesyłamy jakko załącznik wysyłanego E-maila)

List motywacyjny powinien być napisany indywidualnie. Nie ma możliwości napisania dobrego listu motywacyjnego, który będzie się nadawał do wysyłania do różnych pracodawców ubiegając się o różne stanowiska pracy. List motywacyjny, który zawiera tylko ogólniki i frazesy nie przyniesie nam sukcesu. Musimy bowiem zawsze zadać sobie pytanie, czego pracodawca oczekuje od kandydatów i spróbować wyjść tym oczekiwaniom na przeciw. Należy pamiętać, że na etapie rekrytacji dla pracodawcy nie jest sprawą priorytetową umożliwienie kandydatom realizacji ich ambicji zawodowych lecz zaspokojenie swoich własnych celów i potrzeb. Wiekszą szansę ma zatem nie ten kandydat, któremu oferowana praca bardziej odpowiada, lecz ten który bardziej spodoba się pracodawcy. Z tego powodu w liście motywacyjnym nie powinieniśmy zbytnio akcentować tego, czego oczekujemy od pracodawcy, lecz to co pragniemy mu zaoferować.

(List motywacyjny również piszemy w edytorze tekstu umieszczając w nagłówku nazwę i siedzibę firmy do której kierujemy list motywacyjny. W stopce umieszczamy nasze dane kontaktowe oraz formułkę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. List motywacyjny także przesyłamy jako załącznik do poczty, ale jego treść stanowi jednocześnie treść listu elektronicznego)

2. Przygotowanie listu elektronicznego
Przygotowyjąc list elektroniczny należy go właściwie zatytułować oraz zadbać o prawidłowe nazwy załączników. Trzeba wiedzieć, że w odpowiedzi na ogłoszenie rekrutacyjne pracodawca może otrzymac dużą liczbę podań, które będzie archiwizował w komputerze. Wpisując indywidualny temat listu i nadając załączonym dokumentom indywidualne nazwy sprawimy, że będą się one wyróżniać spośród dziesiątek, a czasem nawet setek innych listów z tematem "praca" i załącznikiem o nazwie "CV". W ten sposób ułatwimy pracę osobie rekrutującej i zakomunikujemy, że specyfika pracy z komputerem nie jest nam obca.PRZYKŁADOD:
DO:
Temat:
Dołącz:
 
 :TREŚĆ:
Dobra Firma Sp. z o.o.
Warszawa
kadry@dobrafirma.pl
podanie o pracę: stanowisko asystenta głównego księgowego

Szanowni Państwo,

W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie, poszukujące kandydatów na stanowisko asystenta głównego księgowego, chciałabym zgłosić moją kandydaturę. Posiadam wymagane kwalifikacje: średnie wykształcenie ekonomiczne - zaoczne studia magisterskie w toku (ostatni semestr), a także 2-letni staż na podobnym stanowisku oraz odbyte liczne kursy i szkolenia.
Jestem osobą aktywną i mobilną, otwartą na interesujące propozycje współpracy. Mam nadzieję, że byłabym w stanie sprostać Państwa oczekiwaniom w zakresie realizacji ciekawych i ambitnych przedsięwzięć. Szczególnie interesują mnie zagadnienia księgowości korporacyjnej, co o ile mi wiadomo ściśle wiąże się z zakresem obowiązków na wyżej wymienionym stanowisku.
W załączeniu przesyłam moje CV zawierające informacje o moich kwalifikacjach i doświadczeniach zawodowych. W razie zainteresowania moją kandydaturą, chętnie przedstawię bliższe szczegóły podczas osobistej rozmowy kwalifikacyjnej.


łączę wyrazy szacunku

Anna Kowalska
ul. Na Obrzeżach 12/2
00-001 Warszawa
tel. (022)123456789
tel. 0505-12345678
annakowalska@email.com.pl


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 Dz. U. Nr 133 Poz.883.